Przepisy
Agaty

Makowiec japoński

Boże Narodzenie, Ciasta, Przepisy – blog kulinarny

Makowiec japoński to dla mnie ideał: miękkie, wilgotne, długo utrzymujące świeżość. A smak? Niebiański! Zupełnie jakby wyjadać łyżką najlepszy farsz z makowca. Samo dobro!

makowiec japoński

Makowiec japoński swoją konsystencję zawdzięcza dodatkowi tartych jabłek oraz, oczywiście, maku. Ja używam maku już zmielonego, tak jest po prostu łatwiej. Jeśli kupicie całe ziarenka maku, trzeba będzie je ze dwa razy zmielić (np. w maszynce do mięsa). Mak przed przygotowaniem ciasta namaczany jest w mleku, co dodatkowo zapewnia ciastu bardzo miłą konsystencję.

makowiec japoński

Do tego makowca dodają także bakalie: rodzynki, figi, suszone morele. W zmiennych proporcjach w zależności od tego, co akurat mam w kuchni. W sumie chcę mieć ok. 200 g suszonych owoców, które dodatkowo nadają plackowi słodyczy.

Co ciekawe do wypieku makowca japońskiego nie używa się mąki! Za spójność masy odpowiada poczciwa kasza manny, która sprawia, że ciasto jest super delikatne i lekkie.

Mak do przygotowania makowca japońskiego proponuję przygotować dzień wcześniej, żeby zdążył dobrze ostygnąć. Przed dodaniem do ciasta mak należy dokładnie odcisnąć z nadmiaru płynu. Ja używam do tego czystej bawełnianej lub lnianej ściereczki kuchennej.

makowiec japoński

Podane proporcje pozwolą na upieczenie ciasta w foremce o wymiarach ok. 25×25 cm.

Gdy ciasto zupełnie ostygnie proponuję ozdobić jego wierzch czekoladową polewą. Można też posypać je cukrem pudrem. Makowiec można z powodzeniem przechowywać w lodówce. Wyjątkowo dobrze smakuje podany lekko chłodny.

makowiec japoński