Przepisy
Agaty

Mini pączki z ricottą

Ciasteczka, Desery, Przepisy, Święta
Opis

Tak to już jest, że dodatek jakiegoś serka (tu: ricotty) do ciasta sprawia, że jest równocześnie lekkie i wilgotne- po prostu pyszne! Jeśli więc nie macie czasu, ani ochoty, na czekanie aż drożdżowe na klasyczne pączki wyrośnie- oto nadchodzę z pomocą i przepisem na te urocze mini pączki- racuszki z ricottą.

Do przygotowania racuszków możecie użyć ulubionych dodatków: esencji waniliowej lub otartej skórki cytrynowej- oba będą tu świetnie pasować.

Pamiętajcie! Olej do smażenia wszystkich pączków/racuszków i faworków powinien być rozgrzany … idealnie. Wiem, wiem łatwo się mówi, ale podstawą jest obserwacja tego, co dzieje się w garnku i szybkie reagowanie w razie czego (jeśli ciasto zbyt szybko ciemnieje lub wręcz przeciwnie- ciągle jest blade). W pierwszym przypadku tłuszcz jest zbyt ciepły- ciasto przypali się na zewnątrz, w środku zaś może pozostać surowe. W drugim- ciasto leżące w zbyt chłodnym oleju napije się go, będzie więc ciężkie i tłuste.

Jestem jednak pewna, że sobie doskonale poradzicie i nasmażycie racuszków aż miło!

Świeżo usmażone racuszki odkładajcie na podwójnie złożony ręcznik papierowy- wchłonie nadmiar tłuszczu.

Na pewno nie muszę też dodawać, że wszystkie pączki i racuszki najlepiej smakują jedzone chwilę po smażeniu, lekko jeszcze ciepłe… pycha!

Więcej przepisów na słodkości w sam raz na Tłusty Czwartek znajdziecie na blogu w zestawieniu „12 przepisów na Tłusty Czwartek”- pod TYM LINKIEM.

Dodaj „mokre”- aromat/ skórkę cytrynową, jajka oraz ricottę. Wymieszaj dokładnie (jeśli ciasto wyda się zbyt gęste dodaj 1-2 łyżki mleka).

Ja lubię na kilka minut odstawić surowe ciasto, ale można też od razu brać się do smażenia!

W garnuszku rozgrzej olej, powinno go być ok.10-15 cm. Rozgrzej (patrz wskazówki w tekście obok).

Na olej wkładaj porcje ciasta- ja używam dwóch łyżek do zupy, lekko natłuszczam je olejem, jedną nabieram ok. 1/2 łyżki ciasta, drugą zaś delikatnie zsuwam je do gorącego oleju.

Racuszki powinny być złoto-brązowe i smażyć się ok. 2 minuty z każdej strony.

Świeżo usmażone racuszki odkładaj na podwójnie złożony ręcznik papierowy- wchłonie nadmiar tłuszczu, a następnie obtocz w cukrze pudrze. Podawaj najlepiej od razu.

-->