Przepisy
Agaty

Mini jabłeczniki bez pieczenia na chrupiącym spodzie

Desery, Owoce, Przepisy – blog kulinarny
Opis

Są takie połączenia, które sprawdzają się po prostu ZAWSZE- jabłka i cynamon to jedno z nich.

Dziś przygotowałam deser, który z powodzeniem stać się może słodkim śniadaniem (nie wiem, jak u Was, ale u nas to częsty motyw;).

Chrupiąc warstwa z cynamonowych płatków Nestlé CINI MINIS, jabłka duszone z miodem i wspomnianym cynamonem, solidna łyżka jogurtu greckiego na wierzchu i gotowe! Podawać możecie w deserowej, schłodzonej wersji lub na ciepło (w takim przypadku proponuję warstwy ułożyć np. w szklaneczce). Sprawdzi się tez świetnie w lunchboxie, spakowany na drugie śniadanie do szkoły.

Uwaga, w promocyjnych opakowaniach płatków znajdziecie teraz miarki (łyżka, łyżeczka, pół i ćwierć łyżeczki), niezastąpione w kuchni każdego (dużego i małego!) kucharza.

Przy okazji, na fanpagu Płatków Nestlé znajdziecie konkurs- przygotujcie w rodzinnym gronie własną potrawę z ulubionymi płatkami Nestlé, nagrody czekają, powodzenia!

 

Płatki Nestlé CINI MINIS lekko rozdrobnij (np. włóż do woreczka i pokrusz), połącz z 2 roztopionymi łyżkami roztopionego masła/oleju kokosowego.

Opcja 1: Przygotuj okrągłe foremki, które nadadzą kształt deserowi (4 szt). Postaw je na talerzykach, na jakich będziesz serwować deser. Na dnie foremek ułóż i dobrze dociśnij do dna warstwę wcześniej przygotowanych  płatków, na nich ułóż warstwę ciepłych jeszcze jabłek. Wstaw do lodówki, aby obie masy stężały.

Opcja 2: Przygotuj szklaneczki/miseczki. Na dnie ułóż warstwę wcześniej przygotowanych płatków, na nich- ciepłe jabłka i kleks jogurtu. Oprósz cynamonem, podawaj od razu.

Przed podaniem na wierzchu każdej porcji deseru rozsmaruj łyżkę jogurtu greckiego, oprósz cynamonem.

-->