Przepisy
Agaty

Łatwe jesienne ciastka francuskie ze śliwkami

Ciasta, Ciasteczka, Desery, Owoce, Przepisy – blog kulinarny

ciasto francuskie ze śliwkami

Już niejednokrotnie mówiłam (czy raczej pisałam Wam), że szalenie lubię ciasto francuskie. Jednak nigdy nie robię go sama, za to w lodówce w zasadzie zawsze mam przynajmniej jedno opakowanie w zapasie, chłodzone lub zamrożone. Można kupić naprawdę dobre ciasto francuskie przygotowane na bazie masła i takiego proponuję poszukać. Z pomocą „gotowca” nasz pyszny deser: jesienne ciastka francuskie ze śliwkami jest już w zasadzie gotowy!

ciastka francuskie ze śliwkami

Koncepcja ciastek jest bardzo prosta. Na pokrojony w prostokąty arkusz schłodzonego ciasta (to ważne, żeby pracować z chłodnym ciastem francuskim, prosto z lodówki, inaczej staje się zbyt elastyczne i łatwo je rozerwać, z trudem utrzymuje też swój kształt) układamy bardzo cienko pokrojone śliwki, zawijamy brzegi, smarujemy je roztrzepanym jajkiem, obsypujemy cukrem i …tyle! Ciastka już mogą trafić do pieca i za jakiś kwadrans siadamy zadowoleni, z kubkiem w dłoni i ciepłym ciastkiem, ciesząc się z pięknej jesieni za oknem. Co powiecie na taki plan?!

kawa z ciastkiem

Najlepiej jest użyć słodkich, miękkich i dojrzałych śliwek, które w zasadzie nie potrzebują już dodatku cukru, a same w trakcie pieczenia ładnie się skarmelizują i będą pyszne jak powidła.

ciasto francuskie z owocami

Pamiętajcie, żeby owoce układać na cieście, które jest już ułożone na blaszce do pieczenia. W innym wypadku, będzie Wam bardzo trudno przenieść ciasto obciążone śliwkami na blaszkę, rozerwie się i straci kształt.

Z arkusza ciasta upiekłam 8 dużych ciastek.