Tzatziki
Dziś wspomnienie greckich wakacji, choć szczerze mówiąc sos tzatziki, bo o nim dziś mowa gości na naszym domowym stole naprawdę często, nie tylko gdy organizujemy sobie małą ucztę w greckim stylu.
Ten sos jest naprawdę bardzo uniwersalny i pasuje tak do kanapki na śniadanie ja i dania obiadowego. Mam wrażenie, że sos tzatziki jest tak popularny, że niedługo uznawany będzie za danie typowo polskie. I wcale się tej popularności nie dziwię, bo jest naprawdę pyszny!
Podstawa to składniki, które każdy znajdzie w lodówce: jogurt (grecki, naturalny), ogórek, czosnek, świeże zioła. Na tym jednak zabawa się nie kończy! Może typowa Greczynka nie eksperymentowałaby tu z dodatkami, ale my możemy! Żeby urozmaicić sos, dodaję do niego skórkę otartą z cytryny, posiekany koperek, posiekane świeże liście mięty, oregano, kapkę oliwy a czasem i szczypior. Bo w kuchni trzeba bawić się smakami!
Jak krok po kroku przygotować sos TZATZIKI?
Pierwszy etap to starcie ogórków na tarce o dużych oczkach. Ja co do zasady używam warzyw ze skórką, uważam, że mają wtedy lepszą konsystencję i smak. Warto tak potarte ogórki potraktować szczyptą soli i odstawić na kwadrans. Przez ten czas ogórki puszczą sok. Przed przystąpieniem do dalszych etapów pracy nad tzatzikami, odciśnij z ogórków nadmiar płynu. W ten sposób otrzymasz bardziej gęsty i esencjonalny sos.
Czosnek do sosu można naturalnie drobno posiekać, ale ja polecam użyć poczciwej wyciskarki do czosnku, aby uzyskać małe kawałeczki. Dzięki temu tzatziki będą miały gładszą konsystencję. Czosnku nie dodaję zbyt dużo. Na duży pojemnik jogurtu greckiego używam jeden, niezbyt duży ząbek. To wystarczy by otrzymać aromatyczny sos, a równocześnie nie zabić smaku innych dodatków.
Sos tzatiki to doskonały kompan grillowanych warzyw i mięs, ale smakuje wyśmienicie także podany jako dip do świeżych jarzyn pokrojonych w słupki (jako przekąska) czy nawet , ot tak, rozsmarowany na chrupiącej grzance.
Sezon grillowy przed nami, tzatziki potrzebny będzie więc naprawdę często :)
Przed podaniem proponuję sos lekko schłodzić. Możecie podać tzatziki jak w prawdziwej greckiej tawernie, kładąc na samym środku jedną czarną oliwkę, dla ozdoby!
Super przepis, zawsze się sprawdza- smak jak w Grecji!