Wegetariańskie kotlety z kalafiora
Zupełnie nie przeszkadza mi nazywanie „kiełbaską” produktu z fasoli czy jedzenie „hamburgerów” z soczewicy. Co więcej, ja naprawdę lubię takie zabawy formą i puszczenie oczka przy obiadowym stole, że dziś na obiad „mielone’, ale z … kalafiora.
Kalafior jest super warzywem, łatwo dostępnym, prostym w przygotowaniu, a do tego bardo bogatym w smak. Pieczony lub podsmażony z dodatkiem sosu sojowego staje się wspaniałym źródłem słynnego „umami”, głębokiego aromatu bliskiego mięsnym nutom. W postaci „kotletów” jest wyjątkowo delikatny i lekki w konsystencji.
Kilka wskazówek jak przygotować kotlety z kalafiora:
- Kotlety przygotowuję z gotowanego kalafiora. Polecam ugotować kalafior na parze (zwykle wlewam na dno garnka jakieś 2 cm wody, wkładam różyczki kalafiora i nakładam pokrywkę. Po kilku minutach gotowania kalafior jest gotowy. Na koniec można dodatkowo zdjąć pokrywkę i na małym ogniu odparować ewentualny nadmiar wody).
- Ugotowany kalafior miksuję blenderem na dość gładką masę. Nie powinna być jednak jedwabista, lepiej zostawić małe grudki.
- Do smaku dodaję por i czosnek. Smażę je moment na oleju, a następnie dodaję odrobinę wody, aby się udusiły i były zupełnie miękkie, a nie brązowe.
- Polecam dodać do smaku sos sojowy, fenomenalnie podnosi smak dania!
- Opcjonalnie dodajcie do masy kalafiorowej wiosenne dodatki takie jak szczypior i koperek.
- Masę na kotlety z kalafiora zagęszczam bułka tartą lub drobno mielonymi płatkami owsianymi.
- Kalafior przed miksowaniem powinien być zupełnie ostudzony. Kotlety najwygodniej formuje się z zimnej masy (można nawet schłodzić ją w lodówce).
Z podanych proporcji (jedna główka kalafiora) smażę ok. 10 kotletów.
Kotlety podałam z surówką z młodej kapusty, młodymi ziemniakami i (oczywiście!) dużą ilością koperku- to mój ulubiony wiosenny smak! Do tego obowiązkowo szklanka kompotu :)
Mnie interesowalby przepis na te surowke obok na talerzu ;-))))