Przepisy
Agaty

Zimowa surówka z cykorii
Przepisy, Surówki & sałatki, Warzywa
Opis

Mogło by się wydawać, że zimą skazani jesteśmy na marchewkę i buraczki, czasem kapustę, ale zapominamy o warzywach, które właśnie teraz są najlepsze: brukselka, jarmuż czy cykoria właśnie. Chrupiąca, z lekką nutką goryczy jest naprawdę wyjątkowo pyszna i zdrowa (co ciekawe, cykoria świetnie smakuje podana na ciepło, musicie kiedyś spróbować!).

surówka z cykorii

Niektórzy obawiają się gorzkiego posmaku tego warzywa. Wystarczy jednak tylko wybierać sztuki jasne (słabo wybarwione), przed jedzeniem dokładnie wypłukać w zimnej wodzie. I już! Cykoria gotowa jest do jedzenia. A ta lekko gorzka nuta dodaje tylko wyrazistości tym chrupiącym listkom.

surówka z cykrorii i pomarańczy

Dziś proponuję cykorię w wersji “na świeżo”- w surówce (choć wiem, że świetnie sprawdza się też podawana na ciepło- szczególnie w zapiekankach). Dobrałam do niej kontrastowe, słodko-kwaśne dodatki (i to takie, na które też mamy szczyt sezonu): pestki granatu i pomarańcze/mandarynki czyli wszystko, co właśnie zimą jest najlepsze i pełne witamin. Do tego wyrazisty sos musztardowo-miodowy i sałatkę można stawiać na stole!

zimowa surówka z cykorii

Jak większość surówek, tę również najlepiej przygotować (szczególnie polać sosem) bezpośrednio przed podaniem.

surówka z cykorii z vinegretem