Przepisy
Agaty

Brioszka doskonała

Ciasta, Desery, Pieczywo, Przepisy – blog kulinarny, Śniadania
Opis

 

Brioszka. Lekka, o maślanym aromacie, rumiana bułeczka doskonała tak ze słodkimi, jak i wytrawnymi dodatkami. Brioche (bo to francuska bułeczka) jest lekka, pachnie masłem i blisko jej do dobrego ciast drożdżowego, okolonego cienką, rumianą skórką. Może faktycznie nie jest to pieczywo idealne dla osób na diecie, ale od czasu do czasu na pewno warto sobie pozwolić na taką kulinarną rozpustę!

brioszki

Moje brioszki upiekłam z myślą o obiedzie. Podałam je jeszcze ciepłe, nadziane konfiturą z cebuli i gruszek, „rwaną” wieprzowiną i kruchą czerwoną kapustą.

brioszka z rwaną wieprzowiną

Wieczorem zaś przyszedł czas na słodki akcent. I tu bułeczki sprawdziły się idealnie w zestawieniu z dobrym masłem i moim ulubionym dżemem malinowym…

Bo brioszki mogą mieć naprawdę wiele odmian. Możemy piec je jako bułeczki albo w formie warkocza, jak naszą chałkę. Ja bardzo lubię włożyć ją po pierwszym wyrastaniu do klasycznej foremki- korytka i w ten sposób upiec rodzaj słodkiego, lekkiego pieczywa tostowego.

Możemy dodać  do surowego ciasta rodzynki albo inne suszone owoce lub ser. Podobno brioszki pieczone dla arystokracji w XVIII-wiecznej Francji miały w sobie…70 % masła. Moja wersja jest (na szczęście) lżejsza, także dosłownie, bo to bardzo puchate bułeczki.

Często spotkać można brioszki w wersji skrajnie wręcz deserowej, przecięte w poprzek i przełożone porcją lodów. To się nazywa prawdziwa lodowa kanapka :)

Z drugiej zaś strony brioszki we Francji to typowy dodatek do podawania słynnego pasztetu z gęsich wątróbek. Jak więc widzicie, to bardzo uniwersalne bułeczki!

brioszka z dżemem

Proporcje na ok. 10 bułeczek.

dżem do brioszki

***

Mleko lekko podgrzej, dodaj cukier i drożdże.

  1. Wymieszaj i odstaw na 10 minut w ciepłe miejsce- drożdże powinny zacząć pracować.
  2. Do dużej miski wsyp mąkę. Dodaj pozostałe składniki ciasta i wyrób, aby było jednolite i gładkie.  W razie konieczności podsyp mąką, nie dodawaj jej jednak zbyt dużo, ciasto powinno pozostać lekkie, wręcz półpłynne.
  3. Ciasto włóż do miski. Miskę przykryj folią i odstaw na 2 godziny w ciepłe miejsce.
  4. Po tym czasie podziel ciasto na 10 równych porcji, z każdej uformuj bułeczkę.
  5. Bułeczki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, odstaw do ponownego wyrośnięcia na 30 minut.
  6. Wierzch bułeczek posmaruj żółtkiem.
  7. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 oC, piecz ok. 20-25 minut do ładnego zarumienia wierzchu i spodu bułeczek.

***

Przy okazji podrzucam alternatywną recepturę na maślane bułeczki z rodzynkami i skórką pomarańczy – TUTAJ dokładny przepis.

-->