Przepisy
Agaty

Lustro w ogrodzie (i moja renowacja starych ram krok po kroku)

Dom Agaty

Wydawać by się mogło, że nie ma rzeczy bardziej odpowiedniej do naszego mieszkania, w porównaniu z ogrodem, niż lustro. Nic bardziej błędnego! Lustra doskonale wpisują się w ogrodowy klimat powodując, że dzięki odbitemu w nich obrazowi, zyskujemy na zewnątrz dodatkową przestrzeń. Istne czary!

Ja przygodę z lustrami w ogrodzie rozpoczęłam da lata temu wieszając na ściance dwa okrągłe lustra, zawieszone na grubych linach. Dzięki temu przypominały nieco okrętowe okna, w marynistycznym stylu (możecie je podejrzeć na Instagramie- LINK).

Wiadomo jednak, że nic nie męczy tak, jak stagnacja, wzięłam więc pędzle w dłoń i w tym roku wprowadziłam małą zmianę. Sklepowe lustra zastąpiłam starymi drzwiczkami od kredensu, które tylko z grubsza wyczyściłam (chciałam, aby pozostały w rustykalnym  stylu), pomalowałam odpornym lakierem (wiadomo, deszcz…) i zawiesiłam na ściance tworzącej nasz wypoczynkowy kącik w towarzystwie lampionu z lampek (tu kłania się niezawodna Ikea- LINK), tworzą razem naprawdę uroczy klimat.

Stare rame wypełniłam lustrem przyciętym na zamówienie w zakładzie szklarskim (obłędny koszt 15 zł za dwie sztuki) i od razu mogłam się cieszyć moją małą ogrodową rewolucją. Jeśli jednak (na przykład ze względu na bezpieczeństwo małych dzieci), możecie wykorzystać w ogrodzie lustra akrylowe- lekkie i nietłukące, którym nawet wichura niestraszna!

 

Nie bójcie się luster w ogrodzie i tego, że nie będą idealnie czyste. Taki też ich urok, że wstawione między grządki kwiatowe stapiają się z roślinami, a idealna ich czystość wyglądałaby moim zdaniem wręcz sztucznie. Taka patyna dodaje tylko klimatu!

Jeszcze jedno. Lustro ogrodowe to nie musi byc spatynowany klimat „boho”. Świetnie urozmaici także nowocześnie zaprojektowany ogród!

A tu moje przygotowania luster krok po kroku:

Zaczęłam od dokładnego umycia ram szczotką (oj, wymagały tego!), następnie po wyschnięciu zeszlifowałam papierem ściernym co większe nierówności, usunęłam też niepotrzebne elementy (takie jak zupełnie skorodowane zawiasy)…

Przyszedł czas na przymocowanie tafli lustra:

I powieszenie na naszej ściance:

A przed, było tak…

Z lustrami chyba jednak lepiej, prawda? :)

zdjęcie nr 6,7,8- źródło: https://blog.gardenloversclub.com/gardens/mirror-ideas-for-your-garden/