Przepisy
Agaty

Moje wielkie greckie … wakacje

Podróże

Nie pierwszy, i na pewno nie ostatni (!), raz odwiedziliśmy Grecję. Pachnącą oleandrami, z soczystymi pomarańczami, słodkimi cytrynami i słoną fetą. Spokojną, słoneczną, wakacyjną.

Najedliśmy się po uszy. Pierwszy posiłek w małej knajpce i tylko jedna pozycja w karcie- sałatka grecka na przystawkę, malutkie, smażone sardynki- na główne i deser- zimne kawałki aromatycznego melona. Kwintesencja prostej, smacznej kuchni opartej na tym co świeże i lokalne.

Potem było tylko lepiej, moussaka (mięsna zapiekanka) delikatnie pachnąca cynamonem, opływająca miodem baklava (ciasto phillo z orzechami i słodkim syropem), grillowane souvlaki (wieprzowe szaszłyki) w chrupiącej picie, kalmary, ośmiornice, pachnące pomidory, słone oliwki, zimna frappe (bo Grecy na każdym krokiem raczą się kawą z kostkami lodu- co z resztą nie dziwi. Przy takiej pogodzie…).

Poniżej więc fotosprawozdanie. Głównie kulinarne, z rybami na lodzie, targami i słonecznymi smakami Południa Europy, za którymi już powoli tęsknię…

kuchnia grecka (26) kuchnia grecka (25)

/grillowane kalmary/

kuchnia grecka (21)

kuchnia grecka (8)

kuchnia grecka (4)

/grillowana ośmiornica/

kuchnia grecka (5) kuchnia grecka (3) kuchnia grecka (6)

kuchnia grecka (7)/cytryny/

kuchnia grecka (16)

/kapary/

kuchnia grecka (23)

/mrożone ciasto phillo w miodzie, nadziewane lodami waniliowymi, chyba nie muszę dodawać, że absolutnie pyszne!/

… i kilka ujęć z targu:

kuchnia grecka (9)

/ślimaki na wagę/

kuchnia grecka (17)

/liście winogron na „gołąbki”/

kuchnia grecka (15)

kuchnia grecka (10) kuchnia grecka (11) kuchnia grecka (19) kuchnia grecka (20) kuchnia grecka (12)kuchnia grecka (13)

Kilka kolejnych przepisów na blogu przygotowałam w greckim klimacie, zapraszam więc do krainy ouzo i retsiną płynącej! Yia mas!

kuchnia grecka