Przepisy
Agaty

Zjeść Londyn- Borough Market, przewodnik praktyczny

Kuchnie świata, Podróże

Szczerze uwielbiam wszelkie targi i hale targowe, to miejsca, gdzie w zasadzie zawsze zjeść można coś pysznego, lokalnego, w luźnej atmosferze. To szansa nie tylko na świetne zakupy, ale i spróbowanie wielu dań za jednym razem. Jeśli sami też lubicie klimat niespiesznych zakupów połączonych ze zwiedzaniem okolicy, londyński Borough Market to miejsce dla Was!

Londyn to galerie muzea, zatłoczone ulice i historyczne punkty, którymi utkana jest cała mapa miasta. Wszystko jest stare i monumentalne. Do kategorii „stare” na pewno zalicza się Borough Market. Mówi się, że działalność swoją rozpoczął w XIII wieku (!), niektóre źródła mówią nawet o okolicach 1000 roku więc tradycje handlowe ma nie byle jakie!

Dziś targ, który swój wygląd zawdzięcza XIX- wiecznym architektom to niezbyt duży plac z około setką stanowisk. Może nie jest to największy targ świata, znajdziecie na nim jednak całe mnóstwo delikatesów z różnych stron świata, bo Borough Market to nie tylko produkty „made in England”. Oprócz straganów typowo rolniczych- z naprawdę dorodnymi warzywami i owocami, znajdziecie tu także boxy sprzedające towary z konkretnych krajów- francuskie i lokalne sery, sól morską, miody, pieczywo z małych piekarni czy świeże kwiaty.

Nie oszukujmy się, w pewnym stopniu targ na pewno nastawiony jest na turystów (na miejscu znajdziecie na przykład stanowisko z herbatami, oklejone zdjęciami księgi Harry’ego – klasyki z kolorowej drukarki- mówiące, że to właśnie TUTAJ rodzina królewska kupuje swojego earlgreja. Ja im wierzę! ;)

Oprócz jedzenia Borough Market to też rękodzieło- piękna, ręcznie malowana ceramika i (moje ulubione!) stoiska ze streetfodem- wegetariańskie burgery, fish&chips, ciasteczka, świeże brioszki i babeczki. Do wyboru, do koloru.

Wokół targu znajdziecie całą masę klasycznych, brytyjskich pubów, naprawdę zatłoczonych w godzinach popołudniowych, w okolicznych kamienicach zaś- spory wybór restauracji. To na pewno dobry punk, jeśli szukacie dobrego jedzenia!

A że miejsce to piękne niech dowodzi, że nawet Bridget Jones kupuje tu choinki! ;)

 

I na koniec garść konkretów:

Adres:

Borough Market
8 Southwark Street,
London,
SE1 1TL

  • TUTAJ znajdziecie mapkę całego targu
  • Możecie wykupić 3-godzinną wycieczkę po targu z przewodnikiem (75 £)- TUTAJ szczegóły
  • Targ otwarty jest od poniedziałku (10:00-17:00) do soboty (8:00-17:00), (uwaga: w poniedziałki i wtorki targ działa w niepełnym wymiarze)

Jak dojechać– najbliższe przystanki:

  • pociąg: London Bridge
  • metro: Jubilee, Northern
  • autobus: London Bridge (linie 43, 141, 149, 521),  Borough High Street (linie 43, 141, 149, 521)