Przepisy
Agaty

Jak wyczyścić srebro w 2 minuty?

Dom Agaty

Jestem szperaczem.Uwielbiam myszkować po antykwariatach i sklepach ze starzyzną. Mój dom składa się z szafek, a każda z nich pełna jest skarbów. I nie mówię tu o wartości rzeczy z nich schowanych (bo czasem warte są 2 złote), dla mnie jednak mają wartość. Zwykle dlatego, że są po prostu śliczne!

czyszczenie srebra kuchnia agaty (1)

Ostatni weekend zaowocował znowu kilkoma nowymi znaleziskami. Srebrne sztućce kupione z walizki miłego Pana na targu w Nałęczowie. To właśnie pamiątki z wyjazdu, jakie lubię najbardziej! Ale do rzeczy. Sztućce są piękne, ale jak się domyślacie, w opłakanym stanie. Dlatego właśnie dziś mój sposób na czyszczenie sreber w 2 minuty. Sprostuję, sposób nie tyle mój (bo przecież nie ja go wymyśliłam), ale od lat z powodzeniem stosuję. I Wy też go pokochacie, szczególnie, jeśli mieliście w swoim życiu wątpliwą przyjemność polerowania sreber śmierdzącymi pastami do ich czyszczenia. Ta metoda to zbawienie każdego czyściciela. I to zbawienie w ekspressowym tempie!

 

Potrzebne będą:

  • sól
  • soda oczyszczona
  • ciepła woda
  • folia aluminiowa

czyszczenie srebra kuchnia agaty (2)

Szklany lub plastikowy pojemnik wyłóż folią aluminiową.

czyszczenie srebra kuchnia agaty (3)

Wsyp po dwie łyżki sody i soli.

czyszczenie srebra kuchnia agaty (4)

Włóż sztućce lub srebrne naczynie, jakie chcesz oczyścić.

czyszczenie srebra kuchnia agaty (5)

Wlej gorącą wodę (tyle, by przykryła czyszczony sprzęt), ja użyłam ok. 2 szklanek.

czyszczenie srebra kuchnia agaty (6)

Teraz zaczyna działać magia z pogranicza chemii i fizyki :) Odczekaj 2 minuty. Wyjmij (sztućce czy łańcuszek), przetrzyj szmatką, żeby zdjąć resztki brudu.

czyszczenie srebra kuchnia agaty (1)

Voilà! Twoje sztućce są jak nowe, a manicure nietknięty ! :)