Przepisy
Agaty

Sałatka grecka (w wakacyjnym klimacie)

Przepisy – blog kulinarny, Surówki & sałatki

Dziś przedstawiam najbardziej klasyczną z klasycznych sałatkę grecką. To jedna z moich ulubionych surówek. Jest orzeźwiająca, a przy tym sycąca, od razu przywołuje wakacyjny nastrój i choćby myślami pozwala przenieść się w mgnieniu oka na greckie plaże!

Z doświadczenia wiem, że w Polsce zjeść można dziesiątki wersji „klasycznej” sałaki greckiej, zwykle z dodatkiem sałaty lodowej i innych zielonych „wypełniaczy”. Prawdziwa sałatka grecka jest jednak daniem bardzo prostym, w którego skład wchodzi zaledwie kilka składników. Pachnące, słodkie pomidory, świeży ogórek, oliwki kalamata, ser feta, papryka, czerwona cebula, suszone oregano i oliwa. Składników tylko kilka, trzeba więc zadbać o to, by były jak najlepszej jakości!

Sałatka z moich zdjęć ma fetę pokrojoną w kostkę, tak lubię ją podawać, gdy robię od razu dużą miskę sałatki greckiej dla kilku osób. W klasycznej greckiej tawernie feta ułożona byłaby w jednym, dużym, prostokątnym kawałku na wierzchu warzyw i oprószona suszonym oregano. Myślę jednak, że jest to bardzo niewielie odstępstwo od greckiego oryginału, które możemy sobie wybaczyć :)

Jeśli macie ochotę na inne greckie dania, zapraszam po przepis na moussakę, a także kotleciki z serem feta.

.